רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

נופי תרבות


מחצבות עתלית, היסטוריה, ארכיאולוגיה ושימור (?)

ורדית שוטן הלל, מוטי היימן


רכס מגדים אוצר בחלקו הגדול ממצאים ארכיאולוגיים ייחודיים הקשורים בתרבות האנושית זה אלפי שנים. סלעי הכורכר מהם בנוי הרכס, שימשו למקום מגורים ולמקור לחומרי גלם בתקופות השונות. מערות מחיה, קבורה ומחצבות רבות הפזורות לאורך הרכס מעידות על כך. אפשר לקשור את הפעילות ברכס מגדים עם מפעלי בנייה שהבולט בהם הוא מבצר עתלית מהתקופה הצלבנית.

בשל תכניות לבניית  שכונות מגורים מודרניות נחפרו בשנת 2015 מקטעים רבים לאורך הרכס על ידי רשות העתיקות. חוץ מהממצא המקומי התבררה תמונה רחבה המציגה את רכס מגדים כתו נוף מובחן וכאתר ארכיאולוגי ייחודי ביותר המתפרש לאורך כשני קילומטרים וחצי.

בהרצאה נציג שני נושאים: תחילה יוצג הממצא הארכיאולוגי הייחודי, הכולל מערך מחצבות ודרכי גישה, שהתגלה בחפירות שנערכו על ידי רשות העתיקות במהלך שנת 2015. כמו כן, תוצג משמעותו הטופוגרפית של הרכס בחיי המבצר הצלבני. הנושא השני ידון בתוצאות הסקר ובחפירות הארכיאולוגיות שנעשו באתר ונציין את תכניות השימור שהדגישו את הצורך בשמירה על ערכים של טבע, היסטוריה וארכיאולוגיה. בהרצאה נצביע על הפער הגדול בין תוצרי איסוף המידע ובין מידת השפעתם על תכניות הבנייה, ונראה כיצד היה אפשר לעשות שימוש מועיל במידע לצורך קבלת החלטות הנוגעות לעתיד האתר.

 

המציגים עסקו בחפירת האתר ובסקר היסטורי וארכיאולוגי מטעם רשות העתיקות במהלך 2015–2016