רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

ברשות הרבים: בין עברו של המרחב הציבורי לעתידו


'סבילים' במרחב הציבורי: משמעותן של ברזיות המים העות'מאניות במושבות העבריות הראשונות

טליה אברמוביץ ומרינה אפשטיין-פלוש


החזון להקמת מושבות עבריות בארץ ישראל העות'מאנית בסוף המאה התשע-עשרה כלל עיצוב אדריכלי מתקדם, וגם חיבור בתי התושבים למערכת צינורות מים מברזל, כנהוג "בערי אירופה". עם זאת, הנסיבות המקומיות מנעו הוצאה לפועל של ביצוע תכניות אינסטלציה ומים בבתים. את המים סיפקו מעיינות, בארות או סבילים, ברזיות מים ציבוריות, שנבנו בסמוך לבתים ומוקמו במוקדים ציבוריים.

מלבד מטרתם הפונקציונלית, כמתקן לאספקת מים, הייתה לנוכחות הפיזית של הסבילים במרחב הציבורי, לעיצובם ולמראם, גם משמעות חברתית ופוליטית. לאורך שנים הייתה יוקרתו של השליט העות'מאני קשורה להצלחתו להבטיח אספקת מים סדירה לאוכלוסייה שתחת חסותו. בנייתם של הסבילים ושמותיהם הערביים העידו על הנוף האנושי והערכי במושבות העבריות, כמו גם על חלקם ביצירת הזהות והשייכות המקומית.

בדומה לערים טורקיות רבות, שימשו הסבילים במושבות כנקודות ציון מרכזיות למפגשים חברתיים. עוברי אורח עם גמלים, רוכלים ופועלים ערביים מהיישובים הסמוכים, עגלונים וסוסיהם, עקרות בית וילדים התקבצו ליד נקודות המים במושבה. באופן זה אירח הרחוב סביב למקור החיים החשוב ביותר, המים, מגוון רב תרבותי של אנשים ממקורות אתניים, דתיים ולאומיים שונים.

בהרצאה נציג רובד של הנוף ההיסטורי במושבות הראשונות, המשתקף באלמנטים שעיצבו את המרחב. דרך ראיונות בשטח וחומרים ארכיוניים שטרם פורסמו, נציג כמה מקרי בוחן של סבילים במושבות, כגון זכרון יעקב, ראשון לציון ופתח תקווה. נבחן מרחבים ציבוריים שונים, כגון: רחובות, כיכרות ראשיות וגנים ציבוריים, ונדון בהשלכתו של המחקר ההיסטורי על סוגיית שימור המורשת האדריכלית.