רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

דעת המקום, דעת הקהל


בית ציפורי בכפר גלעדי, כסמל גשמי להווי הקהילה באמצע המאה ה-20: עתידו, נראותו ותשקופת בין-דורית

אור לונטל


בנייתו של אולם הספורט בית ציפורי, על שמו של חיים ציפורי, בכפר גלעדי החלה כבר בשנת 1946. מיד עם הקמתו, הצליחו חברי הקהילה המקומית ליצוק תוכן חברתי רב תכליתי באולם הספורט החדש של הקיבוץ. בשנת 1967, נבנה לצדו של האולם, אולם ספורט חדש שקיבל אף הוא את השם בית ציפורי, ואילו זה הישן הוסב לקולנוע ואף שימש להצגות. כיום מקצתו נטוש ומקצתו משמש כבית ספר למוזיקה.

בד בבד עם הצלחתה הספורטיבית של קבוצת הכדורסל הפועל גליל עליון, אשר אירחה בבית ציפורי החדש את משחקיה הביתיים, עלתה קרנו של המקום ממרכז ספורט מקומי לאזורי. כאשר הקבוצה עזבה לאולם חלופי בקיבוץ כפר בלום בשנת 1988, השתנה מעמדו של בית ציפורי, ערכו וחשיבותו כמרכז חברתי אזורי ירדו בעיני תושבי הסביבה ובעיקר בעיני תושבי הקיבוץ.

כיום, משמש האולם בעיקר את בית הספר המקומי. הרצאה זאת עוסקת בתהליך הבניית הזהות הקהילתית בהקשרו של מקום ספורט, בשלוש תקופות זמן שונות: 1975-1946, 1988-1976, 1988-היום. אלה הן תקופות שמייצגות את הדינמיקה התודעתית והתכליתית של בית ציפורי ממקום בעל חשיבות מקומית, לאזורית ושוב למקומית. ההרצאה תעסוק בדיון הציבורי שבין נוסטלגיה, לשימור ולפונקציונליות מודרנית, ועל חשיבותו הייחודית של אולם ספורט בנרטיב הקהילתי המקומי של הקיבוץ. המבנה הגשמי של אולם הספורט מסמל את האידיאולוגיה הספורטיבית של חברי הקיבוץ, והוא הביטוי המרחבי להוויי הקיבוץ בעשורים הראשונים לאחר קום המדינה. בהקשר זה, יוצג דיון בעתידו ונראותו של המקום וביחס הבין-דורי כלפיו.