רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

לאצור את העבר: ההיכל, הארכיון והסיפור


ראיונות אמנים ככלי בשימור נכסי תרבות

נעה כהנר מקמנוס, עירית לב בייט, שרון תג'ר


ראיונות עם אמנים לגבי תהליכי עבודתם, רעיונותיהם ורצונותיהם לעתיד הפכו למנהג רווח באירופה וצפון אמריקה בקרב מוזאונים, כותבי מונוגרפיות וכתבי עת העוסקים באמנות פלסטית. ריאיון עם האמן הוא למעשה עוד כלי עזר לשימור. הוא מספק הזדמנות להשגת מידע ישיר מהיוצר על התהליך היצירתי ומשמעותו, על החומרים והטכניקות שבהם השתמש.

האמן עצמו, הבחירות שנעשו על ידו וההיסטוריה של תהליך היצירה הופכים חשובים יותר ויותר כמקור מידע רלוונטי. ראיונות עם האמן, שמתועדים בדרך כלל בווידאו, משמשים לאיסוף מידע הכרחי למטרות שימור לטווח ארוך. בפרויקט זה ננסה לעקוב אחר פורמט אחיד לראיונות שמטרתם שימור יצירותיהם של האמנים.

רעיון מרכזי בראיונות עם אמנים הוא ההכרה בחשיבות המידע שהאמן עצמו מחזיק, בכדי להבטיח כי החלטות מודעות יתקבלו בנוגע לתהליכי השימור והשחזור של עבודותיהם. יש לזכור כי במקרים רבים, המידע המתקבל מן האמנים אינו המידע הרלוונטי היחיד, גם לראיונות עם אסיסטנטים של אמנים יש חשיבות רבה ביותר.

הראיונות לעולם יכללו שאלות בנושאים הבאים: תהליך היצירה, חומרים וטכניקות, הקשרם למשמעות היצירה, ההקשר לזמן ולתקופה שבה היצירה או היצירות נוצרו, נושא ההנגשה לציבור, מחשבות על תהליכי בליה, הידרדרות ונזקים והשפעתם על משמעות היצירה ולבסוף, דעותיו ומחשבותיו של האמן בנוגע לתהליכי שימור ושחזור בעתיד.

בפרויקט ראשוני זה ננסה לראיין אמנים ישראלים הפועלים לפחות שלושה עשורים בזירת האמנות המקומית, במגוון טכניקות: ציור, רישום או קולאז' ופיסול.

לסיכום, אנו מקוות כי בעקבות פרויקט זה, בעלי העניין המרכזיים בעולם האמנות הישראלי אמנים, אוצרים ומשמרים, יבינו ויטמיעו את חשיבות ריאיון עם אמן כחלק בלתי נפרד ממכלול הכלים העומדים לרשותנו, כבעלי המקצוע המופקדים על שמירת נכסי התרבות המקומיים.