רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

דעת המקום, דעת הקהל


קהילה משמרת זיכרון: "סובב עין הים" בחיפה כמקרה בוחן לחיבור קהילה למורשת המקומית

כמיל סארי


פרויקט "סובב עין הים" (ואדי אל-ג'ימאל) הוא יוזמה של הקהילה שמטרתו העיקרית הגברת המודעות לערכי המורשת בשכונת עין הים. השכונה מונה כיום 2500 נפש ממגוון שכבות האוכלוסייה: ערבים ויהודים, חילוניים ודתיים, עולים חדשים וותיקים ועוד. מיקומה לא רחוק מהכניסה הדרומית של חיפה, בנקודת החיבור בין ההר לים, היה בעבר אסטרטגי. כיום השכונה זוכה לכמה יתרונות: נוף המשלב בין הר לים ומקנה לשכונה קסם מיוחד; אתרי דת אחדים מסביב לשכונה, ארכאולוגיה, וטבע, כדוגמת: מערת אליהו, תל שקמונה, שמורת חוף שקמונה, חורבת תנאני, שני בתי כנסת במרכז השכונה, כנסייה קתולית על חוף הים ועוד.

הרעיון של הפרויקט הוא להתוות מסלול תיירות בשיתוף תושבי השכונה, המציע למבקר סיור באתרים שמסביב לשכונה כשנקודת השיא היא ביקור ברחובות השכונה וחוויית רוח המקום. במהלך הסיור מוצג לתייר סיפורה של השכונה אשר נבנתה בשנת 1937 על אדמות שהיו שייכות למסדר הכרמליתים, והצגת סיפורי העולים משנות החמישים. הסיור מסתיים בדיון באחד הבתים של תושבי השכונה. כך נחשפים המבקרים לחיים המשותפים המתקיימים בשכונה מאז קום המדינה ועד היום,  על אף מחלוקות ואתגרים לאורך השנים. 

הפרויקט הביא להגברת המודעות ולהתעניינות של גורמים רבים ובהם: אקדמיות מהארץ ומחו"ל אשר מבקשים לקדם מחקרים בנושא דו קיום וחיים משותפים, עיריית חיפה שהחלה להשקיע בשיקום חזות השכונה ועמותות שתרמו כספים לקידום המסלול. התקווה היא כי הסיור יגביר את המודעות לערכים הקיימים בשכונה, ולחיים המשותפים של תושביה וכן לקידום עסקים קטנים לרווחת התושבים. בימים אלו מקודם פרויקט "בני נוער" שמטרתו לחבר את בני הנוער לשכונה ולערכי המורשת שלה. מהלך זה עתיד לחזק את הזיקה של הבנים לשכונה ולהעביר את הפרויקט בהדרגה לידי הדור הצעיר שיוביל את פיתוח התיירות במקום.