רשות העתיקות, מינהל שימור משרד הפנים, מינהל התכנון רשות הטבע והגנים משרד הפנים, מינהל התכנון רשות העתיקות, מינהל שימור רשות הטבע והגנים וועדת מורשת עולמית הוועד הישראלי לאונסקו איגוד המתכננים בישראל עמותת אדריכלים מאוחדים בישראל הארגון הישראלי לשימור נכסי תרבות המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל איגוד המוזאונים ואיקו'ם ישראל איקומוס ישראל האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע אוניברסיטת בר אילן בצלאל אקדמיה לאמנות ועיצוב, ירושלים הטכניון – מכון טכנולוגי לישראל אוניברסיטת חיפה המכללה האקדמית גליל מערבי אוניברסיטת תל אביב

תקצירי הכינוס

מלאכת מחשבת: ממסורת עממית למוצר צריכה


יישום טכנולוגיות עתיקות לצורכי אמנות ועיצוב מודרניים

בוריס שפייזמן


לפי הכתובים של ההיסטוריון והנטורליסט של רומא העתיקה פליניוס, תהליך יצירת זכוכית התגלה במקרה על ידי סוחרים פיניקים על גדות נחל נעמן. אולי זו רק אגדה אך ממצאים ארכאולוגיים מראים בבירור שבארץ ישראל הייתה תעשייה מפותחת של יצירת זכוכית גולמית. ישנם שרידי כבשנים באתר ציפורי, מגידו ולאחרונה התגלה כבשן ענק ליד הר הכרמל.
במאה הראשונה לספירה פותח בארץ ישראל תהליך מהפכני של ניפוח זכוכית. במרוצת השנים, אומנות ואמנות של ניפוח זכוכית נעלמו כמעט לחלוטין. בשנות השבעים והשמונים של המאה העשרים נעשו ניסיונות להקים מוסדות ומפעלים לניפוח מסורתי של זכוכית אך הם כשלו. בסוף שנות התשעים נפתחה בבצלאל במחלקה לעיצוב קרמי סדנה לניפוח זכוכית.
בשנת 2006 פתחתי סטודיו לניפוח מסורתי של זכוכית בתל אביב. בעבודות שלי אני מנסה ליישם את הטכנולוגיות עתיקות היומין לצורכי אמנות ועיצוב מודרניים. ההרצאה תעסוק בתהליכי ניפוח מסורתי של זכוכית ובמגמות המודרניות באמנות ובעיצוב זכוכית המבוססות על מורשת ניפוח הזכוכית ועל התרבות העתיקה של ארץ ישראל.